Дейности и реализация на проекти
1. >В училището се реализират два проекта по програма „Еразъм +“:>
- >Участие в Проект „Иновациите – гаранция за успеха на всяко дете в бъдещето“ програма „Еразъм +“, КД 101, номер на проекта: 2019-1-BG01-KA101-062055. Планът се осъществява чрез 8 мобилности от 01.06.2019 г. >
- работата по проект “Utopia. Developing skills for cross-curricular teaching in a community-based and outdoor environment”.
2. Участие в Проект на МОН BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“ – откриване на ефективни подходи към всеки отделен учащ се и повишаване на мотивацията чрез насърчаване на самостоятелното обучение и самооценка, включително извън класната стая. През учебната 2022/2023 г. акцент в работата по проекта е Дейност 6. - повишаване на дигиталната компетентност и умения на учениците под формата на извънкласни дейности (клубове по интереси и допълнителни занимания по ключови дигитални умения – базови и за напреднали, включително и компютърно моделиране/кодиране).
3. Успешно участие в реализацията на дейности 1., 2., 3., 4. и 5. по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.
4. Успешно разработени и реализирани два модела и инструменти за приобщаващо образование (Дейност 1.), обучения на екипите за подкрепа за личностно развитие (Дейност 3.), Закупуване на оборудване за допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. за специализирани кабинети и помещения (Дейност 4.), по проект „Подкрепа за приобщаващо образование“.
5. Успешно приложение на метода Flipped Classroom – „Обърната класна стая“ след осъществено обучение на учителите от Шесто основно училище „Свети Никола“, гр. Стара Загора, съвместно с колеги от 8 европейски държави.
6. Участие в обучителни курсове: Using E-Leаrning Platforms (използване на платформите (Moodle, Weebly за електронно обучение), Going Digital in Innovative Classroom (развиващ идеята за иновативна класна стая) и Innovative Approaches to Teaching.
7. Участие в Национална програма „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученическите олимпиади“.
8. >Участие в Национална програма „Кодово име: „Живот“ за превенция на употребата на психоактивни вещества в училищна среда за възрастова група V-VII клас.>
Проект Еразъм+ „Иновациите - гаранция за успеха на всяко дете в бъдещето“
В края на 2021 година за VI ОУ „Свети Никола“ - град Стара Загора, успешно приключиха квалификационните курсове по проект Еразъм+ „Иновациите - гаранция за успеха на всяко дете в бъдещето“, № 2019-1-BG01-KA101062055 в град Прага. Участваха 6-ма учители от Шесто ОУ Свети Никола“. В обученията присъстваха партньори от България, Испания, Италия, Португалия, Румъния, Унгария,Турция и Словения. В учебно-квалификационния процес учителите придобиха знания и умения с практическа насоченост „Преминаване към иновативна дигитална класна стая“, „ ИКТ в обучението“ и „Иновативни подходи в преподаването“.
Участниците в обученията бяха въведени в теоретичния модул „Уменията на 21 век. Критично и творческо мислене и как може да се развие в процеса на играта“. Използвани бяха игрови стратегии за подобряване на ученето и дигитални умения за откривне на информация чрез QR кодове. Бяха разисквани актуални теми, свързани с опасностите в киберпространството - „ИКТ – проблеми с безопасността (плагиатство, здраве, кибертормоз, киберпреследване)“ Бяха представени иновативни съвременни тенденции във формиращото оценяване, геймифициране на класната стая, дигитално разказване на истории, както и много информация за проектно-базираното обучение в учебния процес. В края на един от курсовете с интересна презентация беше представен уебсайта на нашето училище, който впечатли организаторите и партньорите ни. Бяха предоставени много източници, свързани с обученията, линкове към платформи и приложения за намиране на уроци, създаване на блогове, уебсайтове, плакати и други визуални материали, приложими ежедневно в работата на учителя.
https://ousvetinikola-sz.org/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8#sigProId552112716c
Проект „Утопия. Развиване на уменията за междупредметно преподаване и учене, базирано на връзки с обществеността и в среда извън класната стая.“ Програма Еразъм +, КД 201
Следвайки стратегията за развитието на училището, кандидатствахме по проект, дейност КД 201- стратегически партньорства, подкрепящи иновациите.
Стратегическите партньорства имат за цел да подкрепят разработването, трансфера и въвеждането на иновативни практики , както и изпълнението на съвместни инициативи, насърчаващи сътрудничеството, ученето сред равнопоставени партньори и обмена на опит на европейско равнище.
Проект „Утопия. Развиване на уменията за междупредметно преподаване и учене, базирано на връзки с обществеността и в среда извън класната стая.“ Програма Еразъм +, КД 201.
“Utopia. Developing skills for cross-curricular teaching in a community-based and outdoor environment.”№ 2019-1-BE02-KA201-060343; Erasmus + programme, KA201.
Главен кординатор по проекта е Белгия–гр.Vorselaar (училище VLS Windekind) и партньори: България, Великобритания-Лондон, Уелс, Гърция, Испания и Словения.
Цели:
- повишаване на съществуващите и развиване на нови иновативни умения в динамичната среда на 21 век;
- обогатяване на учебния опит чрез подобряване на съществуващите практики;
- предоставяне на възможност на всички участници да разнообразят учебната среда по нестандартен начин;
- повишаване на мотивацията и увереността;
- насърчаване на самоусъвършенстването чрез предоставяне на учебни помагала и материали за професионално развитие;
- да се създадат иновативни инструменти (под формата на „ рамка”, списание, уроци и набор от добри практики) чрез обмен на практики и чрез сътрудничество на международно ниво;
Работен процес:
Проектът е част от програма Еразъм +, започва през септември 2019г. и завършва през октомври 2022 г. През това време използваме еTwinning (twinspace) като средство за общуване, за сътрудничество и обмен на опит, както и за да споделяме уроци, документи за разпространение на резултатите.
Очаквани резултати:
-Инструментариум за работа, ръководство с уроци, списание с публикувани 40 добри практики.
-Развитие и обмен на добри практики.
- Изграждане на мрежа от учители с нагласи за растеж, готови да се справят с предизвикателствата на 21-ви век.
В процеса на работа са образувани : основна група, две групи за обучение на учители, три фокус групи. Чрез съвместна работа с нашите партньори и споделяне на опит след проведените мобилности, разработвне на добри практики в различни области, които публикуваме в сайта на проекта и ще бъдат обобщени в списание.
През месец ноември 2019 и месец януари 2020 се проведоха срещи на учители в училището координатор по проекта (училище VLS Windekind, град Vorselaar), Белгия. В двете срещи учителите работиха по рамката на проекта, уменията на 21 век, развиване на уменията за междупредметно преподаване и учене, базирано на връзки с обществеността и в среда извън класната стая. В работния процес учителите работиха в групи с партньори от различни държави, което даде възможност за опознаване и споделяне на педагогически опит. Чудесна беше възможността да разгледат училището и да участват в проекти по които работи училището в среда извън класната стая.
Presentation Framework Bulgaria
Проект "Образование за утрешния ден"
Среща по проект "Програма Еразъм +", КД 201
През учебната 2021/2022 г., в периода от 07.03.2022 г. до 09.03.2022 г., Шесто основно училище „Свети Никола“, гр. Стара Загора, беше домакин на транснационална работна среща по проект „Утопия. Развиване на уменията за междупредметно преподаване и учене, базирано на връзки с обществеността и в среда извън класната стая.“ Програма Еразъм +, КД 201. № 2019-1-BE02-KA201-060343
Главен координатор по проекта е Белгия – гр. Vorselaar (училище VLS Windekind), а партньори: България, Великобритания - Лондон, Гърция, Испания, Словения и две партньорски организации – университети за подготовка на педагогически специалисти от Уелс.
Основната задача на срещата беше споделяне на добри практики във фокус групи – ученици от шест до осем години.
Гостите бяха посрещнати със специален концерт с участие на талантливите Светиниколци.
Изключително интересен за партньорите ни беше споделеният опит от подготвителните групи в училището. Госпожа Стоянка Аргирова представи своя дългосрочен проект „Пътят на хляба“. Децата демонстрираха приготвяне на обредна пита за „Добре дошли“, както и вкусни питки за предстоящите пролетни празници. Беше представена презентация с интересна информация за пътя на хляба и всички етапи, през които той минава, за да стигне до нашата трапеза. Дечицата, съвместно с родители и гости, омесиха пити с формата на слънца, плодове и цветя.
Групата на госпожа Мариела Райчевска изработи подаръци от екологични материали за предстоящия празник на мама. Учителите с интерес наблюдаваха споделените практики, след което дискутираха показания опит.
След това бяха представени проекти сред природата от партньорите от Гърция, Словения, Испания и Белгия.
Много вълнуващи бяха срещите на гостите с учениците от първи и трети клас и техните учители. Децата ги приветстваха и им поднесоха интересни изненади.
Беше представена българската образователната система, изучаваните учебни предмети, ангажираността на учениците и техните родители, както и съвместната дейност с други организации като „Зелени Балкани“, обсерваторията, библиотеки, музеи и др.
В края на срещата госпожа Гайдарова връчи на гостите сертификати за участие в проекта.
Измина една незабравима седмица с много положителни емоции. Бяха създадени добри приятелства и насърчено сътрудничеството между партньорските организации.
Разработените добри практики са представени на сайта на проекта. Предстои тяхното обобщаване и публикуване в списание с цел използването им от учителите от цяла Европа.
https://ousvetinikola-sz.org/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8#sigProIdb1d7ed3053